بیوبانک : 

بیوبانک نوعی مخزن ذخیره ی نمونه های بیولوژیکی است که به بخش مهمی از تحقیقات بالینی در چند دهه ی گذتشته تنبدیل شده است. در صورت نگه داری در شرایط مناسب ، انواع نمونه های بیولوژیکی مانند خون، مو،ادرار، مدفوع،‌ ناخن و غیره را میتوان سالها نگه داری کرد و در مواع لزوم برای انواع مختلف تحقیقات پزشکی،اپیدمیولوژیک و ژنتیک مورد استفاده قرار داد. برای مطالعاتی که نیاز به سنجش بایومارکرهای جدید مثل بایومارکرهای سرطانی یا ژنتیکی در جمعیت بالایی از یک جامعه را دارند، بسیار ایده آل هستند.

پس از افتتحاح موفق بیوبانک برای مطالعات کوهورت گلستان (کوهورتی متشکل از ۵۰۰۰۰ فرد در شمال شرقی ایران)‌،‌  بیوبانکی برای کوهورت Persian  ، که شامل نمونه های خون، ادرار، مو و ناخن بیش از ۱۷۰۰۰۰ ایرانی از ۱۷ استان و ۸ قومیت مختلف است، طراحی شده است. 

نمونه های خون و ادرار: 

 بیست میلی لیتر (20 سی سی) خون از هر فرد گرفته می شود (ناشتا). بخش کوچکی برای اجرای آزمایشات بیوشیمیایی از جمله شمارش کامل خون ، قند خون ناشتا ، کلسترول تام ، کلسترول HDL ، تری گلیسیرید ، آلانین ترانس آمیناز ، آسپارتات ترانس آمیناز ، قلیایی فسفاتاز ، گاما گلوتامیل ترپپپتیداز ، نیتروژن اوره خون و میزان کراتینین ، استفاده می شود. نتایج حاصل از آن در بانک اطلاعاتی ذخیره شده و به عنوان مشوق به شرکت کنندگان داده می شود. بقیه خون در فریزرهای -70 درجه سانتریفیوژ شده و ذخیره می شود. خون به عنوان خون کامل ، گلبول های قرمز ، پلاسما ، سرم و کف بوفی ذخیره می شود.

کوهورت گیلان: نمونه های خون و ادرار

بیست میلی لیتر خون از هر یک از شرکت کنندگان کوهورت بصورت ناشتا گرفته می شود که بعد از فرکشن شدن، در فریزر های منفی 80 ، به شکل زیر انبار می شود:

•      خون کامل: سه کرایوتیوب 1 میلی لیتری

•      پلاسما: هفت کرایوتیوب 1 میلی لیتری

 

•      بافی کوت: سه کرایوتیوب 1 میلی لیتری

•      سرم: دو کرایوتیوب 1 میلی لیتری 

 

                                         Persian   :   2W-6P-2B-2S

نمونه های خون :‌ 

                                                      Central   :   W.P.B 

 

نمونه ادرار نیز از هر فرد گرفته شده، که 1.8 میلی لیتر آن در یک کرایوتیوب در قسمتی جداگانه از فریزر منفی 20 نگهداری می شود.


هر یک از نمونه ها دارای برچسب بارکدی منحصر به فرد می باشد، و قبل از انتقال به فریزر، در کرایوباکس هایی چیده میشوند. همه کارکنان آزمایشگاه آموزش برای چیدمان صحیح نمونه ها در کرایوباکس آموزش دیده اند تا در صورتی که نیاز به بازیابی نمونه ای بود، در کمترین زمان بتوانند آن را از بین نمونه های دیگر پیدا و استخراج کنند.  


نمونه های مو و ناخن: 

از تمامی ناخن های  انگشتان دست و پا و همچنین 200-300 رشته مو (10 سانت طول) از هر شرکت کننده جمع آوری می شود. نمونه ها در داخل بسته های فویل قرار می گیرند که سپس در کیسه های فشرده جداگانه قرار می گیرند و در جای خنک و خشک نگهداری می شوند.کوهورت گیلان:  نمونه های مو و ناخن

از همه شرکت کنندگان کوهورت درخواست شده تا قبل از مراجعه به مرکز کوهورت، مو و ناخن خود را تمیز کنند تا هنگام حضورشان، نمونه کوچکی از آنها گرفته شود. نمونه ها در تکه های کوچک آلومینیوم بسته بندی شده و سپس در زیپ کیپ، در جایی خشک و خنک نگهداری می شوند.

 

 

 

آخرین بروز رسانی : 16 مرداد 1400